Jump to Footer

Course Schedules and Descriptions

Fall 2017 Classes

Classes Beginning
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9:00 am
Monday

9:00 AM-10:15 AM Family Law
Jennifer Levi
Rm: BLC C
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

9:30 AM-10:20 AM Academic Success Workshop
Myra Orlen
Rm: BLC B
(Description)

9:00 AM-10:50 AM Criminal Law Prosecution Seminar
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

9:00 AM-10:15 AM Family Law
Jennifer Levi
Rm: BLC C
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

9:30 AM-11:20 AM Civil Procedure
Bruce Miller
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Friday

9:30 AM-11:20 AM Civil Procedure
Bruce Miller
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Immigration Clinic Seminar
Gordon Shaw
Rm:
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Legal Services Clinic Seminar
Gordon Shaw
Rm:
(Description)

10:00 am
Monday

10:20 AM-12:10 PM Comparative Corporate Law
Eric Gouvin
Rm: BLC F
(Description)

10:30 AM-11:30 AM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Evidence
Anne Goldstein
Rm: BLC C
(Description)

Tuesday

10:30 AM-11:40 AM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

10:30 AM-11:45 AM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Secured Transactions
Henry Boroff
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday

10:30 AM-11:40 AM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Evidence
Anne Goldstein
Rm: BLC C
(Description)

10:20 AM-12:10 PM Higher Education Law
Paul Murphy
Rm: BLC 329
(Description)

10:00 AM-11:50 AM Negotiation,Mediation & Arbitration
Nancy Sykes
Rm: BLC 2
(Description)

Thursday

10:30 AM-11:45 AM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Secured Transactions
Henry Boroff
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
11:00 am
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
12:00 pm
Lunchtime and Events
1:00 pm
Monday

1:00 PM-2:15 PM Gender & the Law
Jennifer Levi
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Income Tax I
William Metzger
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:15 PM International Human Rights
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-2:00 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Tuesday

1:00 PM-2:50 PM Criminal Pre-Trial Practice
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Taxation of Business Entities
Frederick Royal
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:10 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Trusts & Estates
Mark Worthington
Rm: BLC C
(Description)

Wednesday

1:00 PM-2:15 PM Gender & the Law
Jennifer Levi
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Income Tax I
William Metzger
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:15 PM International Human Rights
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-1:50 PM Lawyering Skills I
Harris Freeman
Rm: BLC 1
(Description)

1:00 PM-1:50 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

Thursday

1:00 PM-2:15 PM Taxation of Business Entities
Frederick Royal
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:10 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Trusts & Estates
Mark Worthington
Rm: BLC C
(Description)

Friday
2:00 pm
Monday

2:30 PM-3:45 PM Crim Pro:Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

2:10 PM-3:00 PM Lawyering Skills I
Harris Freeman
Rm: BLC 1
(Description)

2:10 PM-3:00 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-4:20 PM Nat. Security & Gov. Accountability
Sudha Setty
Rm: BLC F
(Description)

Tuesday

2:30 PM-3:45 PM Bankruptcy
Henry Boroff
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM International Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

Wednesday

2:30 PM-3:45 PM Crim Pro:Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

2:30 PM-5:20 PM Federal Litigation PreTrial Phase
Mark Mastroianni
Rm: MTCT
(Description)

2:30 PM-4:20 PM Legal Writing & Analysis
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

2:30 PM-3:20 PM Academic Success Workshop
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Bankruptcy
Henry Boroff
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM International Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

2:30 PM-4:20 PM Post-Conviction Rights & Procedures
Anne Goldstein
Rm: BLC E
(Description)

Friday
3:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
4:00 pm
Monday

4:00 PM-5:15 PM Bioethics
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-4:50 PM Judicial Externship Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

4:00 PM-4:50 PM Law Practice Externship Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm:
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm:
(Description)

4:00 PM-5:15 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

4:00 PM-5:50 PM Advanced Legal Analysis l
Justin Dion
Rm: BLC B
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Legal Services: Skills Seminar
Gordon Shaw
Rm: Clinic
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Special Education Law
Claire Thompson
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday

4:00 PM-5:15 PM Bioethics
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:15 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 2
(Description)

Thursday

4:00 PM-5:50 PM First Amendment Rights
Jeanne Kaiser
Rm: BLC A
(Description)

Friday
5:00 pm
Monday

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm:
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Staff
Harris Freeman
Rm:
(Description)

Tuesday
Wednesday

5:00 PM-7:50 PM Mediation
Oran Kaufman
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

5:00 PM-5:50 PM Academic Success Workshop
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
6:00 pm
Monday

6:00 PM-7:50 PM Advanced Legal Analysis l
Justin Dion
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:15 PM Business Organizations
Sudha Setty
Rm: BLC C
(Description)

6:30 PM-7:45 PM Income Tax I
William Metzger
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:50 PM Lawyering Skills I
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

6:00 PM-7:15 PM Estate & Gift Tax
Frederick Royal
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Juvenile Justice
Scott Chapman
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Professional Responsibility
Kevin O'Regan
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Small Business Seminar
Robert Statchen
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday

6:00 PM-7:15 PM Business Organizations
Sudha Setty
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Elder Law
Elizabeth Lovejoy
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Electronic Discovery
Katie Winseck
Rm: BLC 2
(Description)

6:30 PM-7:45 PM Income Tax I
William Metzger
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:50 PM Lawyering Skills I
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

6:00 PM-7:15 PM Estate & Gift Tax
Frederick Royal
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Law Office Management
Michael Agen
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:10 PM Torts
Barbara Noah
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trial Methods
Tina Page
Rm: MTCT
(Description)

Friday
7:00 pm
Monday

7:30 PM-9:20 PM Property
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

7:00 PM-8:10 PM Torts
Barbara Noah
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday
Wednesday

7:00 PM-8:10 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: BLC 3
(Description)

7:30 PM-9:20 PM Property
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

Thursday

7:20 PM-8:30 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
8:00 pm
Monday

8:20 PM-9:20 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: BLC 3
(Description)

8:00 PM-9:15 PM Labor & Employment
Harris Freeman
Rm: BLC A
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Products Liability
Alex Grant
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

8:00 PM-9:15 PM Consumer Protection
Justin Dion
Rm: BLC 1
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Landlord & Tenant
James Donnelly
Rm: BLC B
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Legal Aspects of Entrepreneurship
John Mutchler
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

8:00 PM-9:50 PM Interviewing , Counseling & Neg
Peter Vickery
Rm: BLC B
(Description)

8:00 PM-9:15 PM Labor & Employment
Harris Freeman
Rm: BLC A
(Description)

8:20 PM-9:20 PM Torts
Barbara Noah
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

8:00 PM-9:15 PM Consumer Protection
Justin Dion
Rm: BLC 1
(Description)

Friday
9:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

ARCHIVED CATALOGUES AND COURSE DESCRIPTIONS