Jump to Footer

Course Schedules and Descriptions

Spring 2018 Classes

Classes Beginning
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9:00 am
Monday

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills II
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

9:30 AM-10:40 AM Constitutional Law
Sudha Setty
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-10:50 AM Criminal Law Defense Practicum Sem.
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

9:00 AM-10:15 AM Real Estate Finance
Arthur Gaudio
Rm: BLC C
(Description)

Wednesday

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Lawyering Skills II
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

9:30 AM-10:40 AM Constitutional Law
Sudha Setty
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-10:15 AM Real Estate Finance
Arthur Gaudio
Rm: BLC C
(Description)

Friday

9:30 AM-10:30 AM Contracts
Jennifer Levi
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:20 AM Immigration Seminar
Gordon Shaw
Rm:
(Description)

10:00 am
Monday

10:30 AM-11:40 AM Contracts
Jennifer Levi
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Health Care Finance & Delivery
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

10:00 AM-11:50 AM Negotiation,Mediation & Arbitration
Myra Orlen
Rm: BLC C
(Description)

10:30 AM-11:45 AM UCC Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday

10:30 AM-11:45 AM Immigration Law
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

10:30 AM-11:20 AM Mindfulness in Law Practice
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday

10:30 AM-11:40 AM Contracts
Jennifer Levi
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:45 AM Health Care Finance & Delivery
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

10:00 AM-11:50 AM International Human Rights Seminar
Lauren Carasik
Rm: CLN 119
(Description)

10:30 AM-11:45 AM UCC Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

10:30 AM-11:45 AM Immigration Law
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

10:00 AM-11:50 AM Probate Court Practice
Lisa Beauvais
Rm: BLC 1
(Description)

Friday

10:45 AM-11:45 AM Constitutional Law
Sudha Setty
Rm: BLC A
(Description)

11:00 am
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
12:00 pm
Lunchtime and Events
1:00 pm
Monday

1:00 PM-2:15 PM Criminal Procedure Survey
Mary Hiser
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Estate Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-4:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:00 PM Property
Arthur Gaudio
Rm: BLC A
(Description)

Tuesday

1:00 PM-4:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Professional Responsibility
Judd Carhart
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:10 PM Property
Arthur Gaudio
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

1:00 PM-2:15 PM Criminal Procedure Survey
Mary Hiser
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Estate Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-4:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-1:50 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-1:50 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

Thursday

1:00 PM-4:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Professional Responsibility
Judd Carhart
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:10 PM Property
Arthur Gaudio
Rm: BLC A
(Description)

Friday
2:00 pm
Monday

2:30 PM-3:45 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Criminal Procedure: Adjudication
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

2:30 PM-4:20 PM Critical Race
Bridgette Baldwin
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Federal Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

2:10 PM-3:00 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC C
(Description)

2:10 PM-3:00 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

Tuesday

2:30 PM-3:45 PM Federal Courts & Jurisdiction
Arthur Wolf
Rm: BLC 3
(Description)

2:30 PM-3:20 PM Legal Services Clinic Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC F
(Description)

Wednesday

2:30 PM-3:45 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Criminal Procedure: Adjudication
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

2:30 PM-4:20 PM Cybercrime Digital Evidence
Bridgette Baldwin
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Federal Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

Thursday

2:30 PM-3:20 PM Academic Success Workshop
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:45 PM Federal Courts & Jurisdiction
Arthur Wolf
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
3:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
4:00 pm
Monday

4:00 PM-4:50 PM End of Life Law
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:15 PM Income Tax II
Frederick Royal
Rm: BLC C
(Description)

4:00 PM-4:50 PM Judicial Externship Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

4:00 PM-4:50 PM Law Practice Externship Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

4:00 PM-5:50 PM Advanced Legal Analysis II
Justin Dion
Rm: BLC B
(Description)

Wednesday

4:00 PM-5:50 PM Alternative Reproductive Technology
Jennifer Levi
Rm: BLC 3
(Description)

4:00 PM-5:50 PM End of Life Law
Barbara Noah
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:15 PM Income Tax II
Frederick Royal
Rm: BLC C
(Description)

Thursday

4:00 PM-5:50 PM Real Property Practice Seminar
Robert Statchen
Rm: CLN 119
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Title IX: Sex Descrimin. in Edu.
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

Friday
5:00 pm
Monday

5:20 PM-6:10 PM Elder Law Clinic Seminar
Elizabeth Lovejoy
Rm: CLN 119
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Staff
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday
Wednesday

5:00 PM-5:50 PM Family Law Mediation Clinic Seminar
Oran Kaufman
Rm: BLC F
(Description)

Thursday

5:00 PM-5:50 PM Academic Success Workshop
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
6:00 pm
Monday

6:00 PM-7:50 PM Advanced Legal Analysis II
Justin Dion
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:15 PM Evidence
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:50 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trademark Law
Thomas Mango
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trial Methods
Charles Belsky
Rm: MTCT
(Description)

Tuesday

6:00 PM-7:50 PM Accounting for Lawyers
Henry Drapalski
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Municipal Law
Elizabeth Rodriguez-Ross
Rm: BLC C
(Description)

6:30 PM-7:45 PM Sales
Henry Boroff
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Small Business Seminar
Robert Statchen
Rm: CLN 119
(Description)

Wednesday

6:00 PM-7:50 PM Advanced Lawyering Skills
Patricia Newcombe
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Copyright Law
Michelle Ciotola
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-7:15 PM Evidence
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:50 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Mass Practice & Procedure
Mary Hiser
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

6:00 PM-7:50 PM Appellate Advocacy
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-7:10 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Law Office Simulation
Michael Agen
Rm: BLC C
(Description)

6:30 PM-7:45 PM Sales
Henry Boroff
Rm: BLC 1
(Description)

Friday
7:00 pm
Monday

7:30 PM-9:20 PM Constitutional Law
Bruce Miller
Rm: BLC C
(Description)

7:00 PM-8:10 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday
Wednesday

7:30 PM-9:20 PM Constitutional Law
Bruce Miller
Rm: BLC C
(Description)

7:00 PM-8:10 PM Contracts
Matthew Charity
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

7:20 PM-8:30 PM Contracts
Matthew Charity
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
8:00 pm
Monday

8:20 PM-9:20 PM Contracts
Matthew Charity
Rm: BLC 3
(Description)

8:00 PM-9:50 PM New York Practice and Procedure
Mark Powers
Rm: BLC 2
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Securities Litigation
Michael Blanchard
Rm: BLC 1
(Description)

8:00 PM-9:15 PM Trusts & Estates
Mark Worthington
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday

8:00 PM-9:15 PM Administrative Law
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Gaming Law
Joe Lobe
Rm: BLC 2
(Description)

Wednesday

8:20 PM-9:20 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Legal Issue Digital Media
Matthew Harrison
Rm: BLC 2
(Description)

8:00 PM-9:15 PM Trusts & Estates
Mark Worthington
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

8:00 PM-9:15 PM Administrative Law
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Conveyancing
Jeffrey Knickerbocker
Rm: BLC C
(Description)

Friday
9:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

ARCHIVED CATALOGUES AND COURSE DESCRIPTIONS