Jump to Footer

Senate Committees

Membership 2019-2020


Student Activities Committee:

Kelly KlingensmithA & S (Chair) (term ends August 2021)
Katelyn Harrison – COPHS (term ends August 2021)
Art Wolf – Law (term ends August 2020)
Glen Vallee – Engineering (term ends August 2021)
Melissa Knott – Business (term ends August 2020)

Common Handbook Committee:

Kenneth Lee - Engineering (Chair) (term ends August 2021)
Kelly Klingensmith - A & S (term ends August 2021)
Kam Capoccia- PHS (term ends August 2020)
Anne Goldstein - Law (term ends August 2021)
Paul Costanzo- Business (term ends August 2020)

Diversity Committee:

Bridgette BaldwinLaw (Chair) (term ends August 2021)
Sandra Navarro – A & S (term ends August 2020)
Gladys Ekong – COPHS (term ends August 2021)
Myungseob “Edward” Kim – Engineering (term ends August 2021)
Allison Sawyer – Business (term ends August 2020)

Graduate Programs Committee:

Said DiniEngineering (Chair) (term ends August 2020)
Marcel Carcea – A & S (term ends August 2021)
Daniel Kennedy – PHS (term ends August 2020)
Beth Cohen – Law (term ends August 2021)
Charles Mutigwe – Business (term ends August 2020)

International Programs Committee:

Meri ClarkA & S (Chair) (term ends August 2021)
Mike Rust – Engineering (term ends August 2021)
Sun, Shusen – PHS (term ends August 2020)
Jennifer Levi – Law (term ends August 2021)
Joseph Gerard – Business (term ends August 2020)

Personnel Committee:

Sheralee TershnerA & S (Chair) (term ends August 2021)
Seth Housman – PHS (term ends August 2020)
Anil Gulati – Business (term ends August 2021)
Harris Freeman – Law (term ends August 2021)
Said Dini- Engineering (term ends August 2020)

Technology Committee

Kourosh Rahnamai – Engineering (Chair) (term ends August 2020)
Charles Mutigwe – Business (term ends August 2020)
Brittany Adams – PHS (term ends August 2020)
Heidi Ellis – A&S (term ends August 2021)
Pat Newcombe – Law (term ends August 2020)

Nominations and Rules Committee

*TBD – A & S (term ends August 2020)
Ellen Rainville – PHS (term ends August 2020)
Ken Lee – Engineering (term ends August 2020)
Robert Statchen – Law (term ends August 2020)
Ausher Kovsky – Business (term ends August 2022)