Jump to Footer

Course Schedules and Descriptions

Fall 2019 Classes

Classes Beginning
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9:00 am
Monday

9:30 AM-11:20 AM Advanced Legal Analysis l
Justin Dion
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-1:00 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills l
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Legal Aspects of Entrepeneur
Eric Gouvin
Rm: BLC E
(Description)

Tuesday

9:30 AM-10:25 AM Academic Success
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-10:50 AM Criminal Law Prosecution Clinic & Seminar
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

9:30 AM-10:55 AM International Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

9:30 AM-10:25 AM Academic Success
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-12:15 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills l
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Negotiation,Mediation & Arbitration
Nancy Sykes
Rm: BLC C
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Transactional Lawyering Seminar
Eric Gouvin
Rm: BLC E
(Description)

Thursday

9:30 AM-10:55 AM International Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

9:00 AM-12:15 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

9:00 AM-10:50 AM Labor Law
Harris Freeman
Rm: BLC 1
(Description)

9:30 AM-10:45 AM Torts
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

Friday
10:00 am
Monday

10:30 AM-11:55 AM Bioethics
Barbara Reich
Rm: BLC 1
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Sexual Orien,Gen ID & LAW
Jennifer Levi
Rm: BLC F
(Description)

10:35 AM-11:50 AM Torts
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday

10:35 AM-11:50 AM Torts
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

Wednesday

10:30 AM-11:55 AM Bioethics
Barbara Reich
Rm: BLC 1
(Description)

10:35 AM-11:50 AM Civil Procedure
Bruce Miller
Rm: BLC B
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Sexual Orien,Gen ID & LAW
Jennifer Levi
Rm: BLC F
(Description)

Thursday
Friday
11:00 am
Monday
Tuesday

11:05 AM-12:30 PM IP Survey
Timothy Webster
Rm: BLC 2
(Description)

Wednesday
Thursday

11:00 AM-12:15 PM Civil Procedure
Bruce Miller
Rm: BLC B
(Description)

11:05 AM-12:30 PM IP Survey
Timothy Webster
Rm: BLC 2
(Description)

Friday
12:00 pm
Lunchtime and Events
1:00 pm
Monday

1:00 PM-2:25 PM Crim Pro:Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Survey
Mary Hiser
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday
Wednesday

1:00 PM-2:25 PM Crim Pro:Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Survey
Mary Hiser
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday
Friday
2:00 pm
Monday

2:35 PM-4:00 PM Closely Held Business
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC 1
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Immigration Law
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills l
Harris Freeman
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday

2:00 PM-3:15 PM Civil Procedure
Bruce Miller
Rm: BLC A
(Description)

3:35 PM-5:00 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Income Tax I
Frederick Royal
Rm: BLC B
(Description)

3:35 PM-5:00 PM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

3:00 PM-3:55 PM Legal Aid Clinic and Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC E
(Description)

Wednesday

2:35 PM-4:00 PM Closely Held Business
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC 1
(Description)

2:45 PM-5:45 PM Federal Litigation PreTrial Phase
Mark Mastroianni
Rm: MTCT
(Description)

2:45 PM-5:45 PM Federal Litigation PreTrial Phase
Mark Mastroianni
Rm: MTCT
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Immigration Law
Arthur Wolf
Rm: BLC C
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills l
Harris Freeman
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

2:00 PM-3:15 PM Criminal Law
Anne Goldstein
Rm: BLC A
(Description)

3:35 PM-5:00 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Income Tax I
Frederick Royal
Rm: BLC B
(Description)

3:35 PM-5:00 PM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

Friday
3:00 pm
Monday
Tuesday

3:35 PM-5:00 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

3:35 PM-5:00 PM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

3:00 PM-3:55 PM Legal Aid Clinic and Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC E
(Description)

Wednesday
Thursday

3:35 PM-5:00 PM Employment Discrimination
Erin Buzuvis
Rm: BLC C
(Description)

3:35 PM-5:00 PM International Criminal Law
Matthew Charity
Rm: BLC F
(Description)

Friday
4:00 pm
Monday

4:10 PM-5:35 PM Health Care Finance & Delivery
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Judicial Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Practice Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

4:00 PM-5:00 PM Judicial Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Practice Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Legal Aid Clinic Skills Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC E
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Special Education Law
Claire Thompson
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday

4:10 PM-5:35 PM Health Care Finance & Delivery
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

4:00 PM-5:50 PM Child, Family & State
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Child, Family & State
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

Friday
5:00 pm
Monday

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Board
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-6:00 PM Law Review Staff
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

Tuesday
Wednesday

5:00 PM-5:55 PM Academic Success
Beth Cohen
Rm: BLC A
(Description)

Thursday
Friday
6:00 pm
Monday

6:00 PM-7:25 PM Evidence
Anne Goldstein
Rm: BLC C
(Description)

6:15 PM-9:45 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Legal Writing and Analysis
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trial Methods
TBA
Rm: MTCT
(Description)

Tuesday

6:00 PM-7:50 PM Advanced Legal Analysis l
Justin Dion
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Electronic Discovery
Katie Winseck
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Small Business Clinic and Seminar
Robert Statchen
Rm: Clinic
(Description)

Wednesday

6:00 PM-7:25 PM Evidence
Anne Goldstein
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Juvenile Justice
Scott Chapman
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Jeanne Kaiser
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Mediation
Devlin Farmer
Rm: BLC D
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Professional Responsibility
Deepika Bains Shukla
Rm: BLC 1
(Description)

Thursday

6:00 PM-9:00 PM Family Law
Jennifer Levi
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Income Tax I
Frederick Royal
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-9:15 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Law Office Management
Michael Agen
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-7:15 PM Torts
Julie Steiner
Rm: Online
(Description)

Friday
7:00 pm
Monday

7:35 PM-9:00 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

7:05 PM-8:20 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Tuesday
Wednesday

7:35 PM-9:00 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

7:05 PM-8:20 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: BLC A
(Description)

Thursday

7:30 PM-8:45 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: Online
(Description)

Friday
8:00 pm
Monday

8:30 PM-9:45 PM Civil Procedure
Arthur Wolf
Rm: BLC A
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Products Liability
Alex Grant
Rm: BLC 1
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Workers Compensation
Cheryl Jacques
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

8:00 PM-9:50 PM Legal Issue Digital Media
Matthew Harrison
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday

8:00 PM-9:50 PM Election Law
Peter Vickery
Rm: BLC C
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Landlord & Tenant
James Donnelly
Rm: BLC 1
(Description)

8:30 PM-9:45 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Thursday

8:00 PM-9:50 PM Conveyancing
Jeffrey Knickerbocker
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
9:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

Instructions for locating course textbooks:

  • Click on bookstore link  www.wneshop.com 
  • Choose MAIN CAMPUS
  • Select LAW
  • Enter COURSE NUMBER

 

ARCHIVED CATALOGUES AND COURSE DESCRIPTIONS