Jump to Footer

Course Schedules and Descriptions

Spring 2020 Classes

Classes Beginning
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9:00 am
Monday

9:30 AM-11:20 AM Advanced Legal Analysis II
Justin Dion
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills II
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

9:15 AM-11:15 AM Constitutional Law
Sudha Setty
Rm: BLC B
(Description)

9:30 AM-10:55 AM Corporate Social Responsibility
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-10:55 AM International Human Rights
Matthew Charity
Rm: CLINIC
(Description)

9:00 AM-10:50 AM International Human Rights Clinic & Sem
Lauren Carasik
Rm: CLINIC
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Mindfulness in Law Practice
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday

9:30 AM-11:20 AM Criminal Defense Practicum & Sem
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills II
Beth Cohen
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Professional Responsibility
Judd Carhart
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

9:00 AM-11:00 AM Constitutional Law
Sudha Setty
Rm: BLC B
(Description)

9:30 AM-10:55 AM Corporate Social Responsibility
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC 3
(Description)

9:30 AM-10:55 AM International Human Rights
Matthew Charity
Rm: CLINIC
(Description)

Friday
10:00 am
Monday

10:30 AM-11:55 AM Environmental Law
Julie Steiner
Rm: BLC 1
(Description)

10:35 AM-11:50 AM Property
Timothy Webster
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday
Wednesday

10:35 AM-11:50 AM Contracts
Matthew Charity
Rm:
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Environmental Law
Julie Steiner
Rm: BLC 1
(Description)

Thursday
Friday
11:00 am
Monday
Tuesday

11:30 AM-12:25 PM Academic Success
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

11:05 AM-12:30 PM Criminal Procedure Adjudication
Anne Goldstein
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday
Thursday

11:05 AM-12:30 PM Criminal Procedure Adjudication
Anne Goldstein
Rm: BLC 1
(Description)

11:15 AM-12:30 PM Property
Timothy Webster
Rm: BLC B
(Description)

Friday
12:00 pm
Lunchtime and Events
1:00 pm
Monday

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Simulation
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Simulation
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

1:00 PM-4:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

1:00 PM-1:55 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

1:00 PM-1:55 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC C
(Description)

1:00 PM-1:55 PM Lawyering Skills II
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

1:00 PM-4:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

Wednesday

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Simulation
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Criminal Procedure Simulation
Tina Cafaro
Rm: MTCT
(Description)

1:00 PM-4:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Property
Timothy Webster
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

1:00 PM-4:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

Friday
2:00 pm
Monday

2:35 PM-4:00 PM Business Organizations
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Land Use
Julie Steiner
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

2:00 PM-3:25 PM Business Succession Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 1
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Business Succession Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 1
(Description)

2:00 PM-3:15 PM Contracts
Matthew Charity
Rm: BLC A
(Description)

2:00 PM-3:25 PM UCC Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

3:35 PM-5:00 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday

2:35 PM-4:00 PM Business Organizations
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Land Use
Julie Steiner
Rm: BLC 2
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 1
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills II
Harris Freeman
Rm: BLC C
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills II
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday

2:00 PM-3:25 PM Business Succession Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 1
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Business Succession Planning
Frederick Royal
Rm: BLC 1
(Description)

2:00 PM-3:15 PM Contracts
Matthew Charity
Rm: BLC A
(Description)

2:00 PM-3:25 PM UCC Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

3:35 PM-5:00 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
3:00 pm
Monday
Tuesday

3:35 PM-5:00 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

Wednesday
Thursday

3:35 PM-5:00 PM White Collar Crime
Anne Goldstein
Rm: BLC 3
(Description)

Friday
4:00 pm
Monday

4:10 PM-5:35 PM Evidence
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

4:10 PM-5:35 PM International Businesss Transactions
Timothy Webster
Rm: BLC 2
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Judicial Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Practice Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

Tuesday

4:00 PM-5:00 PM Judicial Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-5:00 PM Law Practice Externship and Seminar
Beth Cohen
Rm: BLC 1
(Description)

4:00 PM-4:55 PM Legal Aid Clinic and Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC E
(Description)

Wednesday

4:10 PM-5:35 PM Evidence
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

4:05 PM-5:55 PM First Amendment Rights
Erin Buzuvis
Rm: BLC B
(Description)

4:10 PM-5:35 PM International Businesss Transactions
Timothy Webster
Rm: BLC 2
(Description)

Thursday

4:00 PM-5:50 PM Appellate Advocacy
Jeanne Kaiser
Rm: BLC E
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Appellate Advocacy
Jeanne Kaiser
Rm: BLC E
(Description)

4:00 PM-4:55 PM Family Law Mediation Clinic & Seminar
Oran Kaufman
Rm: CLINIC
(Description)

4:00 PM-5:50 PM Real Estate Practicum and Seminar
Robert Statchen
Rm: CLINIC
(Description)

Friday
5:00 pm
Monday

5:00 PM-5:55 PM Law Review Board 1CR SP
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-5:55 PM Law Review Board 2CR SP
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-5:55 PM Law Review Board 3CR SP
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

5:00 PM-5:55 PM Law Review Staff
Jeanne Kaiser Tim Webster
Rm: BLC 329
(Description)

Tuesday
Wednesday

5:00 PM-5:55 PM Academic Success
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

Thursday
Friday
6:00 pm
Monday

6:00 PM-7:25 PM Contracts
Eric Gouvin
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Elder Law Clinic and Seminar
Elizabeth Lovejoy
Rm: CLINIC
(Description)

6:00 PM-7:25 PM Federal Courts & Jurisdiction
Bruce Miller
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trademark Law
Thomas Mango
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Trial Methods
Charles Belsky
Rm: MTCT
(Description)

Tuesday

6:00 PM-7:50 PM Advanced Legal Analysis II
Justin Dion
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Employment Law
Harris Freeman
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-9:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Small Business Clinic and Seminar
Robert Statchen
Rm: CLINIC
(Description)

Wednesday

6:00 PM-7:50 PM Bankruptcy
Elizabeth Katz
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Copyright Law
Michael Rye
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-7:25 PM Federal Courts & Jurisdiction
Bruce Miller
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills II
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC C
(Description)

Thursday

6:00 PM-6:55 PM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: Online
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Income Tax ll
Frederick Royal
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-9:25 PM Intro to the Legal Profession
Eric Gouvin
Rm:
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Trusts & Estates
Justin Dion
Rm: BLC A
(Description)

Friday
7:00 pm
Monday

7:35 PM-8:55 PM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

Tuesday
Wednesday

7:00 PM-8:20 PM Contracts
Eric Gouvin
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

7:00 PM-7:55 PM Contracts
Eric Gouvin
Rm: Online
(Description)

Friday
8:00 pm
Monday

8:00 PM-9:25 PM Administrative Law
Erin Buzuvis
Rm: BLC A
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Legal Project Management
Rochelle Duyan
Rm: BLC 1
(Description)

Tuesday

8:00 PM-9:50 PM Entertaiment Law
Matthew Harrison
Rm: BLC C
(Description)

Wednesday

8:00 PM-9:25 PM Administrative Law
Erin Buzuvis
Rm: BLC A
(Description)

8:30 PM-9:55 PM Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Gaming Law
TBA
Rm: BLC 3
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Law & Social Change
Ariel Clemmer
Rm: BLC 2
(Description)

Thursday

8:00 PM-9:50 PM Gender & the Law
Jennifer Levi
Rm: Online
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Real Estate Survey
Michael Agen
Rm: Online
(Description)

Friday
9:00 pm
Monday

9:00 PM-9:55 PM Lawyering Skills II
Myra Orlen
Rm: BLC 3
(Description)

9:00 PM-9:55 PM Lawyering Skills II
Jeanne Kaiser
Rm: BLC C
(Description)

Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

Instructions for locating course textbooks:

  • Click on bookstore link  www.wneshop.com 
  • Choose MAIN CAMPUS
  • Select LAW
  • Enter COURSE NUMBER

 

ARCHIVED CATALOGUES AND COURSE DESCRIPTIONS